ЗВЕРНЕННЯ ГЕНЕРАЛЬНОГО ДИРЕКТОРА / ГОЛОВИ ПРАВЛІННЯ КОМПАНIЇ АЛКАЛОIД АД СКОП’Є

2018 рік ознаменувався різними викликами в геополітичних потоках, які можуть вплинути на економіку в глобальному та національному масштабах.
На національному рівні головним кроком вперед є вирішення суперечки з іменем, прогрес нашої країни в порядку денному євроатлантичної інтеграції, який дає позитивні сигнали, що македонська економіка стане пріоритетним фокусом інтересу.

РЕЗУЛЬТАТИ

Незважаючи на всі об'єктивні та суб'єктивні виклики, компанії Алкалоід вдалося досягти позитивних фінансових результатів у роботі, доклавши надзвичайних зусиль та запобіжних заходів у своїй щоденній діяльності.

Ми досягли загального зведеного обсягу продажів у розмірі 9 783 285 973 МКД, що становить зростання на 8%. Наш індивідуальний чистий прибуток склав 848.199.257 МКД, що означає збільшення показника  на 11%, тоді як консолідований чистий прибуток склав 862.410.928 МКД, що на 7% більше, порівняно з 2017 роком.

85% загальних (консолідованих) продажів відносяться до сегменту фармацевтичних препаратів, 9% до косметики, 3% до препаратів рослинного походження та 3% до хімії.

Із загальної кількості консолідованих продажів 37% реалізуються на внутрішньому ринку, а 63% - на зовнішніх ринках. З них 35% реалізується на ринках Південно-Східної Європи, 21% - у Західній Європі, 6% - у Росії та СНД та 1% - на інших ринках. Протягом 2018 року у нас було вiдкрито 166 нових робочих місць, тому станом на 31 грудня 2018 року кількість співробітників АЛКАЛОIД АТ СКОП’Є становила 2022 співробітника.

КОТИРУВАННЯ НА БIРЖI

За даними Македонської фондової біржі, акції компанії АЛКАЛОIД АТ СКОП’Є протягом 2018 року знову опинилися серед найбільш ліквідних акцій, якими частіше за все торгували.

Будучи однією з провідних компаній на Македонській фондовій біржі, АЛКАЛОIД АТ СКОП’Є брала участь в регулярних операціях фондової біржі в розмірі 574 304 677 MKD, що становить 13,48% від загального обороту, зареєстрованого на першому офіційному ринку біржі в 2018 році.

Ціна акцій АЛКАЛОIД АТ СКОП’Є коливалася від 7400 до 8629 МКД, що всередньому становить 8050,33 МКД та на 26,97% більше від середньої ціни акцій у порівнянні з 2017 роком. Дохід від дивідендів компанії АЛКАЛОIД АТ складає 3,29%, що є значно кращою інвестицією, ніж банківські заощадження.

Визнанням за високий рівень корпоративного управління, прозорість у роботі та якість спілкування з інвесторами та громадськістю є премія «Кришталевий дзвін 2018», присуджена компанії АЛКАЛОIД АТ за здобуте перше місце у конкуренції з 105 компанями, що котируються на 20-й Конференції “Македонської фондової біржі”.

НОВІ МОЖЛИВОСТІ

2018 рік також ознаменувався тенденцією розширення дозволів на продаж лікарських засобів та запуску нових проектів. Ми здійснили понад 44 проекти з ліцензування на зовнішніх та внутрішніх ринках у всьому світі.

Ми отримали 163 дозволи на продаж фармацевтичних препаратів та 97 для медичних виробів та харчових добавок. У 2018 році ми отримали перший дозвіл для роботи на ринку Африки та підписали першу зовнішню ліцензійну угоду з однією з провідних світових фармацевтичних компаній - Sandoz, представляти німецький ринок.

Завдяки нашій Службі дiлового фармацевтичного розвитку ми заробили понад 10 мільйонів євро завдяки впровадженню різних проектів та інтенсивно працювали над новим продуктовим портфоліо, щодо яких у середній  та довгостроковій перспективі наші очікування є оптимістичними.

ІНВЕСТИЦІЇ

У 2018 році загальні інвестиції Компанії склали 1 081 736 913МКД, що на 26% більше порівняно з 2017 роком. У 2018 році АЛКАЛОIД АТ отримав визнання від  Господарської палати Македонії за найбільшу кількість реалізованих інвестицій.

Поточна інвестиційна діяльність, відповідно до плану капітальних інвестицій, включає: придбання нової машини для виготовлення таблеток (збільшення потужностей у цьому сегменті на 50%), встановлення обладнання для сушіння гранул, що дозволяє вдвічі збільшити потужність для виробництва нашого провідного продукту Pancef® (цефіксим). Для того, щоб збільшити виробничі потужності на нашому провідному експортному ринку, ми замовили нову пакувальну лінію для свого виробництва в Белграді, Сербія.

З метою дотримання Регламенту ЄС щодо підроблених лікарських засобів, протягом 2018 року ми завершили встановлення програмного забезпечення для серіалізації та відповідного обладнання у всіх наших пакувальних лініях.

У 2018 році Компанія підписала угоду з Інвестиційним агентством уряду Республіки Північна Македонія, згідно з якою Компанія зобов’язалася інвестувати щонайменше 50 млн.євро протягом 5 років, і при послідовному дотриманні положень цієї Угоди АЛКАЛОIД АТ має право на 10% повернення вкладеної суми або максимум 1 мільйон євро на рік. Перша компенсація за цією Угодою, у розмірі 35 292 916 МКД, була реалізована у 2018 році. АЛКАЛОIД АТ також уклав угоду з Державним інноваційним фондом, згідно з якою компанія розроблятиме новий, інноваційний продукт, за який послідовно їй буде виплачуватися 14,536,980 МКД.

КОРПОРАТИВНА СОЦІАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Діяльність із соціальної відповідальності, як одна з головних особливостей Компанії та як першочергове завдання в оперативному порядку денному, мала своє інтенсивне продовження і протягом 2018 року.

Уже вдруге працівники Компанії під егідою Фонду Трайчеа Мукаетова приєдналися до чергової гуманітарної акції, щоб зібрати 1 1101 344,00 МКД (приблизно 18 000 євро), кошти, призначені для Асоціації хворих з рідкісними захворюваннями «Життя з викликами»  з Бітоли.

11-й рік поспіль Фонд Трайче Мукаетова надає стипендії талановитим студентам-медикам та фармацевтам Університету “Св. Кирила та Мефодія”. З 458 стипендіатів (224 студенти фармації та 234 студенти-медики) 122 є активними отримувачами, а 76 з цих випускників вже розпочали свою кар’єру в АЛКАЛОIД АТ.

За останні 11 років ми інвестували 1,36 млн євро в стипендії для майбутніх фармацевтів та медиків. За 9 років ми передали понад 21 000 євро найкращим студентам фармацевтичного та медичного факультетів Державного Університету „Св.Кирила і Мефодія“, і завдяки гуманітарним заходам, що організовуються за останні 8 років, ми передали різним установам понад 110 000 євро.

Для того, щоб сприяти творчості та академічному розвитку студентів, їх особистому та професійному профілюванню та готовності до вирішення майбутніх кар’єрних викликів, Алкалоід AТ Скоп'є підписав Меморандум про взаєморозуміння для програми стажування з чотирма факультетами Університету „Св.Кирила і Мефодія“ у Скоп'є: фармацевтичний факультет, медичний факультет, хімічний інститут на базі природничо-математичного факультету та технологічно-металургійний факультет. Перший цикл стажування розпочався у травні / червні 2018 р. Одинадцять із вісімнадцяти стажерів залишились працювати у Компанії.

Стажування в Алкалоіді - це спільний проект компанії, найбільшого державного університету та студентів, що представляють майбутню робочу силу в країні.

З цим проектом Алкалоід AТ та Університет „Св.Кирила і Мефодія“ мають намір спільно розробляти, прилагоджувати та структурно підлаштовувати освітні програми до потреб один одного, настільки, наскільки це оптимально для процесу навчання та стажування. Як соціально відповідальна компанія, ми хочемо залучати студентів до своєї повсякденної діяльності та процесів з метою підвищення їх професійних навичок. Завдяки цій програмі стажування ми прагнемо створити синергію, яка приноситиме користь усім залученим сторонам та піднімає наукову та дослідницьку роботу на новий, вищий рівень. Завдяки цим проектам нове покоління тисячоліття отримає можливість розширити свої знання та набути нових практичних навичок за допомогою реальних процесів.

ПЕРСПЕКТИВИ

Хоча державна статистика показує дефіцит персоналу, міграцію молоді з країни в пошуках кращих економічних умов, недостатнього досвіду та мотивації в робочій силі, Алкалоїд докладає всіх зусиль, щоб змінити ці явища, принаймні в нашій області функціонування. Ми будемо прагнути досягти невеликого, але значного вдосконалення не лише в модернізації бізнесу, з точки зору інновацій, нових ідей та процесів, а й у покращенні якості життя молоді та піднятті науково-дослідницької роботи на новий, вищий рівень. 

Компанія продовжить залишатись провідним прикладом процесів вищої якості, добре навчених та мотивованих співробітників, стандартів, сумісних із світовим галузевим регулюванням, та продуктів, які є високо конкурентоспроможними та представлені відповідно до законодавства майже у 40 країнах світу.

Zhivko Mukaetov
CEO/MB President